Kripto para piyasalarına yeni giriş yapan kişiler için aslında önemi büyük olan likidite, “Nedir? Bir coinin likiditesi neden önemlidir?” sorularının cevabı bu yazımızda. Gelin, likidite’nin ne olduğunu ve kripto dünyasındaki önemini yakından inceleyelim. 

Likidite Nedir?

Kripto para alım satımı sırasında, likidite, bu ticareti etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor.

Likidite, alınıp satılabilir kripto para birimlerinin piyasa fiyatı etkilenmeden, kolayca nakit ya da diğer varlıklara dönüştürülebilmesini sağlayan bir faktördür. Bu kapsamda, likidite kavramının herhangi bir varlığın açık piyasa çerçevesinde ne kadar kolay alınıp satılabileceğini belirlemesi üzerinde durabiliriz.

Likidite kavramı, geçmişten günümüze kadar geleneksel finansal varlıklardan kripto paralara kadar geçerliliğini korumayı başarmış bir faktör. Bu kapsamda yatırımcılar da, herhangi bir paritede işlemlere girip giremeyeceklerini, varlığın likit olup olmama durumuna göre belirlemektedir. Nakit para, bahsi geçen nedenler göz önüne alındığında başka bir birime veya varlığa kolayca dönüştürülmesinden dolayı en likit varlık olarak kabul görür. Bunun yanı sıra nadir sanat eserleri de, kolayca alım satım yapılamamasından dolayı likit olmama durumu ile karşı karşıya kalır.

Genel tanımlarının ardından, kripto piyasasında likiditenin nasıl bir öneme sahip olduğundan da bahsedebiliriz.

Kripto Piyasasında Likiditenin Önemi

Kripto para piyasası, bugünlerde toplamda 8000 e yakın kripto para birimi ile işlevselliğini sürdürerek, alım satım için fırsatlar yaratmaya devam ediyor. Bu dijital dünyada likidite kavramı, herhangi bir kripto para biriminin nakit veya diğer varlıklara dönüştürülmesinin karşılığı olarak gösteriliyor. Fakat tüm birimler, aynı şartlarda ve aynı kolaylıkla pazarlanmamaktadır. Bu nedenle bazı kripto para birimleri önemli bir kitleye hitap ederken, bazıları daha arka planda kalır. Bu tanımı örneklendirmek gerekirse, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto birimlerinin çoğu borsada işleme uygun olmasından dolayı yüksek likiditeye sahip olduğu söylenebilir. 

Yüksek likiditeye sahip birimler, daha hızlı işlemi, piyasa istikrarını ve yapılan teknik analizin doğru olma ihtimalini güçlendiren varlıklar olarak tanımlanabilir. 

Kripto para birimlerinin likidite yoğunluğunu etkileyen bazı faktörler de bulunur. İşlem veya ticaret hacmi, bu kapsamda ilk sıraya alınabilecek kavramların başında gelir. Herhangi bir kripto paranın ticaret hacmi, o birimin ne kadar likit olduğuna dair önemli veriler ortaya koyar.  Bu bağlamda da Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıkların pek çok yerde kabul görmesi sonucunda, likiditesinin son derece yüksek olduğu söylenebilir. 

Kripto piyasasında kabul görme ve popülerlik de, belirleyici bir unsurdur. Bu bağlamda 8 bine yakın farklı dijital varlığın yer aldığı bu dünyada, bazı birimler daha fazla yatırımcı tarafından tercih edilir. Bunun en büyük sebebi de, en çok talep gören dijital varlıkların en güvenilir, en kabul gören seçenekler olarak lanse edilmesidir. Bu nedenle popülerliği daha fazla olan dijital varlıkların likidite miktarı, diğerlerine göre çok daha fazladır. 

Özetle

Bir işlem çiftinin, likiditesi ne kadar yüksek ise;

  • Satıcıların, alıcı bulması,
  • Alıcıların da satıcı bulması o kadar kolaydır.

Eğer bir paritede likidite problemi varsa bunu işlem hacimlerine bakarak anlamamız bazı durumlarda mümkündür.

Likidite sorunu olan paritelerde yüksek miktarlarda alım ve satımların yapımının zorluğu sebebiyle hacim genellikle düşüktür. Aynı zamanda bir coinin BTC ya da USDT paritelerinde likiditesi yüksek ancak farklı paritelerde düşük olabilir.

Piyasanın önde gelen borsalarında yüksek likiditeye sahip olan bir parite daha küçük borsalarda düşük likiditeye sahip olabilir.

Likiditesi yüksek bir paritede işlem yapıyorsak, çok ekstrem durumlar hariç, piyasa emirlerimizin gösterge fiyatına çok yakın seviyelerde çalışmasın bekleriz.

Ancak likiditesi düşük bir paritede, Orderbook 1 likit paritelere göre daha boş olacağı için, küçük miktarlarla işlem yapıyor olsak bile, piyasa fiyatı üzerinden yaptığımız işlemler 2 fiyatta ciddi oynaklık yaratabilir.

Bu durumu bir örnek ile açıklayalım

Araştırmalarımız sonucunda teknik görünümü hoşumuza giden ETH yi almaya karar verdik ve 10000$ lık alım yapmak istiyoruz. Gösterge fiyatı 1218.10 olan ETH yi almak istediğimizde 10000$ lık marketten alım yaparsak fiyat 1218.30 olacaktır ve bu alımımız fiyatı %0.02 yukarı taşıyacaktır. Bu durum bizim açımızdan bir sorun yaratmayacaktır çünkü fiyatın çok ufak bir miktar üzerinden tüm alımımızı gerçekleştirebiliriz.

Ya da elimizde önceden almış olduğumuz 10000$ değerindeki ETH yi satmak istediğimizde marketten direkt olarak satarsak satışlarımız 1218.09 seviyesinde alıcı bulacaktır. Bu durumda neredeyse gösterge fiyatıyla aynı değere satabileceğimizi gösteriyor ki bu da paritenin likit olduğu anlamına gelir.

Likidite Order Book Örneği

Bu sefer farklı bir coin olan DF ile ilgili araştırma yaptık teknik görünümü hoşumuza gitti yakında güzel haberleri olduğunu gördük ve binance borsasından 10000$ lık alım yapmaya karar verdik. Gösterge fiyatı 0.1633 olan DF coinde 10000$ lık marketten alım yaparsak fiyat 0.1860 seviyesine gelip %13.87 kadar yukarıya çıkacaktır ve aşağıdaki resimde satış emirleri kısmına baktığınız zaman 10000$ lık alım yaptığınız takdirde ortalamanız yaklaşık olarak 0.1790 civarlarında olacaktır bu da alım yapmaya karar verdiğiniz güncel fiyatın %10 civarı yukarısına denk gelir. Likidite düşüklüğünden kaynaklanan bu durum sizin bu denli büyüklükte bir alımı yapmak için güncel fiyatın çok yukarısından almanız gerektiğini gösterir.

Ya da elimizde önceden almış olduğumuz 10000$ değerindeki DF leri satmak istediğimizde marketten direkt olarak satarsak satışlarımız güncel fiyatın çok aşağı seviyelerinde alıcı bulacaktır. Bu durum paritenin likiditesinin yüksek meblağlar ile işlem yapmaya müsait olmadığı anlamına gelir.

Likidite Order Book Örneği

Write A Comment