Ethereum nedir?

Kripto paraların en çok konuşulan ve sükse yapan ismi Bitcoin olsa da, blokzincir sisteminde Bitcoin’e kıyasla çok daha fonksiyonel ve farklı kullanım amaçlarına hitap eden bir coinden bahsedeceğiz. 

Ethereum, 2013 yılında Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından ortaya çıkarılan, Blokzincir teknolojisi üzerine inşa edilmiş açık kaynak kodlu, merkeziyetsiz yazılım platformudur.

Fakat Ethereum’u diğer kripto paralardan ayıran en büyük özellik kendi kodunuzu yazarak merkeziyetsiz dijital uygulamalar üretmenize ve çalıştırmanıza olanak sağlamasıdır.

Ethereum’u asıl önemli kılan “Akıllı Kontrat” adı verilen programlardır.

Ethereum platformunun kendi dijital para birimi olan ETH’nin asıl yaratılma amacı protokolünü bilgisayarlarında çalıştıran yazılımcıları teşvik etmektir.

Bu dijital para ile ödüllendirilen yazılımcılar Ethereum blokzinciri üzerinde yazılımlar üreterek zincirin daha güvenli kalmasını sağlarlar.

ETH, BTC ve diğer kripto para birimleri gibi para transferleri yapmanıza olanak tanır.

ETH’nin en küçük birimine gwei adı verilir. (0,00000001 ETH = 1 gwei)

Günümüzdeki DeFi (Merkeziyetsiz Finans) ve NFT (Non Fungible Tokens) uygulamalarının çok büyük bir kısmı Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiştir. 2021 yılı başı itibarı ile Ethereum üzerine kurulu yaklaşık 2000 Dapp vardır.

Ethereum ile Bitcoin kesinlikle birbirleriyle karşılaştırılmamalıdır. Gelin Ethereum ve Bitcoin arasındaki en temel farklara göz atalım.

Bitcoin ve Ethereum’un farkları ;

Bitcoin ;
  • Bitcoin birinci nesil blokzincirdir
  • Asıl amacı para transferlerinde kullanılmaktır.
  • Çok karışık bir sistemi yoktur
  • Akıllı kontrat desteği sınırlıdır.
  • Para transferi dışında diğer uygulamalarda başarılı değildir.
Ethereum ;
  • Ethereum ikinci nesil blokzincirdir
  • Asıl amacı kullanıcıların blokzincir üzerinde yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktır.
  • Yüksek seviyede programlanabilirliğe imkan verir
  • Akıllı kontratları destekler
  • Yazılımcıların kendi kodlarıyla merkeziyetsiz uygulamalar yaratmasına izin verir.

Ethereum nasıl çalışır ?

Ethereum’un çalışma prensibi Akıllı Kontratlar (Smart Contracts) üzerine kuruludur.Akıllı kontratlar bir blokzincirde çalıştırıldığında ve belirli şartlar sağlandığında kendi kendine işlenir hale gelen programlardır.

Akıllı kontratların çalışması için bir ödeme yapılması gerekir bu ödemeyi ETH ile yaparsınız. Kullanıcılar Ethereum üzerinde bulunan merkeziyetsiz uygulamalarla etkileşime girdiğinde akıllı kontratlar tetiklenir ve bu kontrat onaylandığında zincir üzerindeki her bir node kontratı çalıştırıp çıktıyı kaydeder.

Bu işlem akıllı kontratları bilgisayarın okuyabileceği talimatlara çeviren Ethereum Sanal Makinası (Ethereum Virtual Machine,EVM) kullanılarak yapılır.

Akıllı kontratlar hakkında daha detaylı bilgi için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Write A Comment