Coin Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gereken 7 Şey

Geleneksel piyasalara göre çok daha toy ve riskli olan kripto para piyasalarına girmeye karar verdiyseniz, bir coini almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekir.

Kripto para piyasası denince akıllara ilk önce Bitcoin, Ethereum gibi belirli bir market büyüklüğüne ulaşmış kripto paralar gelse de, piyasada 7500 üzeri coin mevcut ve bu sayı her geçen gün artıyor. Kripto para yatırımcıları genellikle daha yüksek kar elde etmek için ya kaldıraçlı işlemlere başvuruyor ya da düşük market büyüklüğüne sahip coinleri alıp satmayı tercih ediyor. Kaldıraçlı işlemler ile ilgili detaylı yazımızı incelemediyseniz kesinlikle okumalısınız.

Gelelim altcoinlere. Altcoinler düşük market büyüklüğüne sahip oldukları için büyük kar potansiyellerine sahipler fakat aynı zamanda büyük zararlara da sebebiyet verebilmektedirler. Paranızın pula dönüşmemesi için bazı altın kuralları aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Gelin altcoin satın almadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları inceleyelim.

1-) Whitepaper

Projenin amacının teknik detaylarıyla beraber yazıldığı dökümandır. Kesinlikle bir coine yatırım yapıyorsanız o coinin ne işe yaradığını, hangi soruna çözüm getirmek istediğini öğrenmeniz gerekiyor. Whitepaper bize bu konudaki gerekli tüm bilgileri verecektir. Okuyun!

2-)Ekip

Unutmayın ki bu piyasada ekibi anonim olan binlerce coin var ve bu haklı olarak bir güven sorununa yol açıyor. Projenin kurucularını, yazılımcılarını ve danışmanlarını araştırmanız kesinlikle en önemli işlerin başında geliyor. Referansları, geçmişte çalıştıkları projeler ve piyasadaki tanınırlıkları yatırım yaparken artı olacaktır.

3. Token dağıtımı

Whitepaper içerisinde bulabileceğiniz bu bilgi gerçekten hayati önem taşıyor. Her coinin toplam arz miktarı vardır ve bu miktar whitepaper’da yazılan oranda çeşitli amaçlar için kullanılır.

  • Takımın kendisine ayırdığı miktar
  • Pazarlama ve reklam bütçesi için ayrılan miktar
  • Yazılım ve geliştirme ekibine ayrılan miktar
  • Dolaşımda olan ve olmayan miktar

Bu oranlar dikkatle incelenmeli ve adil bir dağıtım yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Eğer coinin enflasyon oranı yüksekse yatırım yapmadan önce bir daha düşünülmesi gerekir.

Örnek ile açıklamak gerekirse, almayı düşündüğümüz coinin toplam arzı 100.000.000 adet fakat dolaşımdaki miktar sadece 10.000.000 adet. Bu durum uzun vadede piyasaya yüklü miktarda coin sürüleceği anlamına geliyor ve unutmayın ki dolaşımdaki miktar arttıkça fiyat büyük olasılıkla düşüş yaşayacaktır.

4. İşlem gördüğü borsalar

Kripto para piyasasında yüzlerce borsa mevcut fakat büyük çoğunluğu güvenilirliğini kanıtlayamaması sebebiyle az bir müşteri kitlesine sahip, dolayısıyla hacimleri oldukça düşük. Bu sebeple yatırım alacağınız coinin güvenilir ve hacmi yüksek borsalarda olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

5. Likidite

Hacmi yüksek borsalarda işlem görüyor olması da yeterli olmayabilir. Bazı coinlerin tahtalarındaki alım ve satış emirlerinin zayıflığı sebebiyle yatırım yapmak istediğiniz miktar tahtaya fazla geldiği durumda yaşabileceğiniz sıkıntılar olabilir. Yavaş yavaş toplasanız bile ani bir kararla elinizdeki coinleri satmaya karar verirseniz alıcı yetersizliğinden coinlerinizi satmakta güçlük çekme ihtimaliniz çok yüksek, bu gibi durumlarda ya büyük zarar karşılığı satarsınız ya da alıcının gelmesini beklersiniz. Bu sebeple coin alırken, coinin likiditesinin yatırım büyüklüğünüze yeterli olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

6. Partnerliklerinin doğruluğu

Kripto para piyasasının herkesin kendi hür iradesiyle, artılarıyla ve eksileriyle coin çıkarabileceği bir piyasa olduğunu unutmamak gerek. Bu sebeple her yazılan bilgiye inanmamak gerekiyor, yalan partnerlikler, anlaşmalar görmeniz mümkün. Anlaşmaların iki tarafça resmi açıklamalarını görmeden ya da bu bilgileri doğrulamadan güvenip yatırım yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

7. Teknik analiz

Temel analizin dışında işin teknik kısmını es geçmemek gerek. Yatırım yapmak istediğiniz proje her ne kadar gelecek vaat ederse etsin, doğru fiyattan almazsanız büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Teknik analiz bilmiyor ya da yeni öğreniyorsanız teknik analize dair hazırladığımız içerikler çok işinize yarayacak demektir.

Write A Comment