Alçalan Üçgen Formasyonu

Genellikle düşen trendlerde karşımıza çıkan Alçalan Üçgen formasyonu, görünüm olarak yükselen üçgenlerin tam tersidir. Devam formasyonu olarak kabul edilirler. Düşen trendlerin devamında oluştuğunda, düşüşün devam edeceğini işaret ederler. Gelin Alçalan Üçgenleri nasıl yorumlamamız gerektiğine ve gördüğümüzde ne yapmamız gerektiğine göz atalım.

Alçalan üçgen formasyonu
Alçalan Üçgen Formasyonu

Alçalan tepe noktalarının ve aşağıdaki yatay bir dip seviyesinin birleşmesi ile oluşan Alçalan Üçgenler, düşen trendlerin devamında karşımıza bir devam formasyonu olarak çıkarlar. Yükselen trendlerde görüldüğü zaman ise dönüş formasyonu olarak da çalışabilirler. 

Alçalan üçgenler, oluşan her daha düşük tepede daha iştahlı satıcıların, aşağıda belli bir seviyeye birikmiş alıcılarla karşılaşması sonucu oluşur. Zamanla mala olan talebin azalması ile tepe noktaları düşer ve tepelerden düşen fiyat destek noktasına her temas ettiğinde alıcıların gücü azalır. Bu sebeple genellikle aşağı yönlü kırılım beklenir dolayısıyla bearish bir yapı olduğunu söyleyebiliriz.

Fiyatın aşağı yönlü kırlımının ardından, üçgen yüksekliği kadar düşmesi beklenir. 

Görünce Ne Yapmalı?

Eğer Alçalan Üçgen formasyonuna göre işlem yapmak istiyor isek, aşağı yönlü kırılımı beklemek sağlıklı bir seçim olacaktır. Kırılımın ardından gelecek bir retest, short pozisyona girmek için bir fırsat yaratabilir. Kırılan destek artık bir dirence dönüşeceği için bu bölgenin üzerine stop konulabilir.

Alçalan üçgen formasyonu kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

  • Alçalan üçgenler düşüş trendlerinde devam formasyonu olarak çalıştığı için daha güvenlidir diyebiliriz. 
  • Aşağıda ve yukarıda oluşan en az iki  tepe ve iki dip noktası birleştirilerek çizilir. 
  • Sağlıklı çalışması için, kırılımın hacimli olması önemlidir. 
  • Alçalan üçgen formasyonuna göre işlem yapmak istiyor isek, kırılımı beklemek doğru bir seçim olacaktır.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment