Simetrik Üçgen Formasyonu

Alçalan üçgen ve yükselen üçgenden sonra geldik bir diğer üçgenimize. Hem düşen trendlerde hem de yükselen trendlerde karşımıza çıkabilecek olan simetrik üçgenler, devam formasyonu olarak kabul edilirler. Yani bir simetrik üçgen yükselen trendin devamında oluşuyorsa kırılımın yukarı yönlü, düşen trendin devamında oluşuyorsa kırılımın aşağı yönlü olması beklenir. Gelin simetrik üçgenleri nasıl yorumlamamız gerektiğine ve gördüğümüzde ne yapmamız gerektiğine göz atalım.

Simetrik Üçgen

Alıcı kitlesinin alımlarını daha yüksek dip bölgelerinden yaptığı, satıcı kitlesinin satışları daha düşük tepelerden yaptığı bu yapıda iki tarafın birbirine hakimiyet kuramaması sonucu yatırımcının kafasında soru işaretleri oluşur. Bu kafa karışıklığını gidermemize yardımcı olacak iki temel araç vardır. Trendin yönü ve hacim.

Yükselen trend içerisinde oluşan simetrik üçgeni ele alalım.

Fiyat her ne kadar düşen tepeler oluştursa da yükselen dipler oluşturuyor olması bizim için asıl odak noktası olmalıdır. Yükselen trend içerisinde oluşan bir simetrik üçgende fiyatın yapı içerisinde gösterdiği her yükseliş esnasındaki hacim düşüşler esnasındaki hacme göre daha yüksektir. Hacmin bize verdiği bu veri alıcıların satıcılara göre daha iştahlı olduğunu gösterir bu sebeple yükselen trend içerisinde oluşan simetrik üçgenin yukarı kırılması beklenir.

Düşen trend içerisinde görülen simetrik üçgende ise durum yukarıda anlattığımızın tam tersidir. Düşüşler esnasında oluşan hacim yükselişlere kıyasla daha yüksektir bu sebeple aşağı yönlü kırılım beklenir.

Görünce Ne Yapmalı?

Simetrik üçgen formasyonuna göre işlem yapmak istiyorsak ilk yapmamız gereken ana trendin yönünü doğru belirlemek olacaktır. Trendin tersi yönde işlem yapmak çok sağlıklı olmayacağından dolayı, formasyon yükselen trend içerisinde görülüyorsa oluşan dipleri alım fırsatı olarak görebiliriz. Formasyonu düşen trend içerisinde tespit ettiysek her yükselişi bir satış fırsatı olarak görebiliriz. Formasyonun kırılımını beklemek her zaman olduğu gibi bu formasyonda da en sağlıklı tercih olacaktır. Stop noktası olarak işlem açacağımız yönün tersinde en son oluşan dip ya da tepe noktalarını kullanabiliriz.

Simetrik üçgen formasyonu kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

  • Oluşan iki tepe ve dip bölgelerinin birleştirilmesi sonucu oluşan destek ve direnç çizgileriyle simetrik üçgeni tespit edebiliriz.
  • Formasyonun hedefi üçgenin yüksekliğinin kırılım yönüne eklenmesiyle bulunur.
  • Unutmayın ki formasyonlar ile ilgili bizim yazdığımız yazılar dahil bulabileceğiniz diğer tüm kaynakların içerisindeki bilgiler kesin çalışacak diye bir kural yoktur. Simetrik üçgenler her ne kadar bir devam formasyonu olarak kabul edilselerde teknik görünümü desteklemeyen olumsuz haberlerin çıkması halinde trend dönüş formasyonu olarak çalışmaları mümkündür.
  • Bu nedenle kırılımı görüp işleme girmek en doğru tercih olacaktır.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment