Takoz Formasyonları

Bu yazımızda grafiklerde sıkça karşılaştığımız takoz formasyonlarını inceleyeceğiz. Takoz formasyonları nasıl olmalıdır? Nasıl çalışırlar ve görüldüklerinde nasıl bir yol izlenmelidir? sorularının cevapları bu yazımızda.

Takoz formasyonlarını görünümleri itibariyle fiyatın ana trendine nazaran daha kısa bir süreliğine daralan üçgen meydana getiren yapılar olarak tanımlayabiliriz.

Takoz formasyonları dört ayrı şekilde oluşurlar;

  • Yükseliş trendi içerisindeki alçalan takoz                                       
  • Düşüş trendi içerisindeki alçalan takoz
  • Düşüş trendi içerisindeki yükselen takoz  
  • Yükseliş trendi içerisindeki yükselen takoz

Alçalan Takoz (Falling Wedge) Formasyonu

Yükseliş trendi içerisindeki alçalan takoz                                    
Yükselen Trend Alçalan Takoz
Yükselen Trend Alçalan Takoz

Yükselen trendin bir noktasında fiyat aşağı yönlü bir hareket sergiler. Bu hareketin sonucunda grafikte bir tepe ve onun düzeltmesiyle oluşan bir dip noktası görürüz. Bu aşağı yönlü hareket esnasında genellikle hacim düşüş yaşar. Bu hareketin devamında ise fiyat yükselen trende uygun şekilde yükselen hacimle beraber yukarı doğru ilerlemeye başlar. Ancak bu yükseliş formasyonun başlangıcında görülen ilk tepeyi hacim yetersizliği sebebiyle geçemez. Burada trendin içerisinde bazı problemler olduğuna dair bize bilgi verir. Trend içerisinde oluşan sıkıntıya dair aldığımız ilk sinyalden sonra bir önceki tepeyi geçemeyen fiyat bu sefer bir önceki dibin altına düşerek daha düşük bir dip oluşturur. Aslında bu veri her ne kadar ilk bakışta trend ile ilgili bir problem olduğuna dair bize ikinci bir sinyali veriyor gibi görünse de, daha düşük bir dip oluşumu teknik olarak bakıldığında alçalan üçgen ihtimalini ortadan kaldırır. Alçalan üçgenler hatırlarsanız alçalan tepeler ve sabit kalan diplerin birleşimiyle oluşan düşüş eğiliminde olan yapılardı.

Alçalan üçgen oluşumu ihtimali ortadan kalksa da yeni dip oluşumu bu yapının genel trendinde hala problem olduğuna dair kafamızı karıştırabilir; aslında karıştırmakta haklıdır. Bu veriler ışığında hacim indikatöründen alacağımız bilgiler kafamızdaki karışıklığı ortadan kaldırıp trend hakkında daha sağlıklı yorum yapabilmemizi sağlayacaktır. Fiyat ve hacmi beraber takip ettiğimizde fiyatın yükselişi esnasında hacimde artış; fiyatın düşüşü sırasında ise azalış görürüz. Hacim ve fiyat beraber takip edildiğinde önümüze çıkan bu veri düşüş trendi özellikleriyle uyuşmaz. 

Satış hacminin giderek azalmasıyla beraber fiyat tekrar yukarı doğru sıçrama gerçekleştirir. Bu denemenin dönüş noktası, yapı içerisinde önceden oluşan 2 tepe noktasından çizdiğimiz direnç çizgisi olacaktır. Bu denemenin ardından fiyat direnç çizgisini geçemediği için bu sefer önceden oluşan dip noktalarından çizdiğimiz destek çizgisi ilk hedef olacaktır. Toplamda 3 tepe noktamız ve 3 dip noktamız oluşmuştur. Hacim analizi yapmadığımız takdirde görünüm korkutucu olacaktır; fakat hacim devreye girdiği zaman hala yükselişler esnasındaki hacmin yüksek, düşüşler esnasında ise düşük olduğunu görürüz.

Satış hacimlerinin başlangıca göre giderek azaldığı görülen takoz yapısında üçüncü dipten başlayan alımların satıcılar tarafından karşılanamamasının sonucunda direnç bölgesinde hacimli bir kırılma beklenir.

Düşüş trendi içerisindeki alçalan takoz

Alçalan takoz yapısı yükseliş trendlerinde görüldüğü gibi düşüş trendlerinde de görülür. Yukarıda saydığımız tüm özellikler düşüş trendinde de geçerlidir. Unutulmamalıdır ki yükseliş trendi içerisinde görülen alçalan takoz yükselen trendin devam edeceğini gösterir; fakat düşüş trendi içerisinde görülen alçalan takoz trend yönünün tersine döneceğine işaret eder.

Formasyon sonunda trendin değişmesi beklendiği için daha yüksek hacme ihtiyaç duyulur.

Düşen Trend Alçalan Takoz Formasyonu
Düşen Trend Alçalan Takoz

Görünce ne yapmalı?

Alçalan takoz formasyonu tespit edildiğinde dipleri birleştirdiğimizde ortaya çıkan destek bölgesi işleme giriş yeri olarak değerlendirilebilir. (Düşen trend içerisinde görülen alçalan takoz formasyonunda trendin tersi yöne işlem açmak biraz riskli olabilir. Yeterince tecrübe sahibi değilseniz tavsiye etmiyoruz. Trendin tamamen döndüğüne emin olmak için direnç bölgesinin kırılımı beklenmelidir.)

Tepeleri birleştirdiğimizde oluşan direnç bölgesinin kırılımını beklemek işleme giriş için en güvenli hareket olacaktır.

Formasyon hedefi trend yönünün tersinde yapılan ilk düşüş ya da yükselişin boyu kadardır.

Yükselen Takoz (Rising wedge) Formasyonu

Düşüş trendi içerisindeki yükselen takoz  
Düşen Trend Yükselen Takoz Formasyonu
Düşen Trend Yükselen Takoz

Düşen trendin bir noktasında fiyat yukarı yönlü bir hareket sergiler. Bu hareketin sonucunda grafikte bir dip ve o dipten yapılan sıçramayla beraber oluşan bir tepe noktası görürüz. Bu yukarı yönlü sıçrama genellikle düşük hacimli olur ve bu durum düşen trende uygun hareket ettiği anlamına gelir. Bu hacimsiz sıçrama çok uzun sürmez ve fiyat aşağı döner. Bu aşağı yönlü harekette ilk dip oluşumundaki satış hacmi görülmediği için bir önceki dibe ulaşamadan sonlanır. Daha yüksek bir tepenin oluşması düşüş trendinin özelliklerle uyuşmadığı için bu görünüm bize trend içerisinde bir problem olduğuna dair ilk sinyali verir.

Trend içerisinde oluşan probleme dair aldığımız ilk sinyalden sonra bir önceki dibi geçemeyen fiyat, bu sefer bir önceki tepenin de üzerine çıkarak daha yüksek bir tepe oluşturur. Bu görüntü oluşan daha yüksek tepeler ve daha yüksek dipler ile beraber trendin yön değiştireceğine dair bir kafa karışıklığına sebep olmaya başlar. Alçalan takoz formasyonunda anlattığımız gibi burada da kafa karışıklığını gidermemize yardımcı olacak bilgiyi bize yine hacim verecektir. Fiyat ve hacmi beraber takip ettiğimizde fiyatın yükselişi sırasında hacimde düşüş, fiyatın düşüşü esnasında artış görürüz. Bu veri yükseliş trendinin özellikleriyle uyuşmaz.

Alım hacminin giderek azalmasıyla beraber fiyat yönünü tekrar aşağıya çevirir. Fiyatın döneceği nokta önceden oluşan iki dibi birleştirdiğimizde ortaya çıkan destek çizgisidir. Destek çizgisini geçemeyen fiyat yukarı yönlü son bir deneme yaparak bu sefer önceki tepeleri birleştirdiğimizde oluşan direnç çizgisini hedefleyecektir. Hacim, formasyonun en başından itibaren yükselişlerin zayıf olduğuna işaret eder. Yeterli alıcı kitlesi gelmediği için diplerin oluşturduğu destek bölgesinde bir kırılım meydana gelir.

Yükseliş trendi içerisindeki yükselen takoz

Yükselen takoz yapısı düşüş trendlerinde görüldüğü gibi yükseliş trendlerinde de görülür. Yukarıda saydığımız tüm özellikler yükseliş trendinde de geçerlidir. Yükselen takoz formasyonu hangi trend içerisinde olursa olsun kırılımın aşağı yönlü olması beklenir.

Yükselen Trend Yükselen Takoz

Görünce ne yapmalı?

Yükselen takoz formasyonu tespit edildiğinde tepeleri birleştirdiğimizde ortaya çıkan direnç bölgesi short pozisyon için uygun giriş yeri olarak değerlendirilebilir.(Yükselen trend içerisinde görülen yükselen takoz formasyonunda trendin tersi yöne işlem açmak biraz riskli olabilir yeterince tecrübe sahibi değilseniz tavsiye etmiyoruz. Trendin tamamen döndüğüne emin olmak için destek bölgesinin kırılımı beklenmeli)

Dipleri birleştirdiğimizde oluşan destek bölgesinin kırılımını beklemek işleme giriş için en doğru hareket olacaktır.

Formasyon hedefi trend yönünün tersinde yapılan ilk düşüş ya da yükselişin boyu kadardır.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment