Üçlü Dip Formasyonu

Üçlü Dip formasyonu nedir? Görüldüğünde nasıl hareket edilmelidir? Tüm detayları ile birlikte inceleyelim.

İkili dip formasyonunda anlattığımız her şey üçlü dip formasyonu için de geçerlidir. İkili dip formasyonunda, ikinci dip oluşumundan sonra fiyatın boyun çizgisini kırıp trendin yönünü değiştirmesini bekleriz.

Durumun bu şekilde gerçekleşmediği senaryoda fiyat boyun çizgisini geçemez. Yönünü aşağıya çeviren fiyat, yeterli satış hacmi gelemediği için önceden oluşan iki dibi geçemez ve yönünü yukarıya çevirir.

Üçüncü denemede dibin geçilemediği görülünce alımlar artar ve boyun çizgisi artan hacimle beraber kırılır. Direncin kırılmasıyla beraber aynı ikili dip formasyonunda olduğu gibi fiyatın boyun yüksekliği kadar artması beklenir.

Görünce ne yapmalı ?

En doğru giriş bölgesi: Boyun bölgesinin hacimli bir şekilde kırılmasının ardından bu bölgeye tekrar bir geri dönüş (retest) beklenir, long pozisyon için en uygun giriş bölgesi budur.

İkinci giriş bölgesi: Potansiyel bir üçlü dip oluşumunda yani fiyatın boyun bölgesini oluşturup önceki dipleri tekrar test ettiği yerden giriş yapılıp dibin (desteğin) altına stop loss konulabilir. (Bölgeye yapılan üçüncü deneme olacağı için destek eskisi kadar kuvvetli olmayıp kırılma ihtimali önceki denemelere göre daha yüksektir. İşleme giriş için riskli bir bölge sayılabilir)

Üçlü Dip formasyonu kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer işleme giriş bölgeniz potansiyel üçlü dip oluşumundaki destek bölgesiyse, fiyat boyun bölgesine geldiğinde pozisyonunuzdan kar almakta fayda vardır. Unutmayın ki üçlü dip formasyonunun aktif olması için aynı ikili dip formasyonunda olduğu gibi boyun bölgesi kırılmalıdır ve unutulmamalıdır ki boyun bölgesi aynı zamanda dirençtir, bu sebeple kar almak doğru olacaktır. Eğer fiyat boyun bölgesini yukarı yönlü kırar ve tekrar aynı bölgeye geri dönüş yaparsa pozisyonunuza ekleme yapmak çok da mantıksız olmayacaktır. İşlemden tamamen çıkma bölgeniz boyun yüksekliğinin tamamlandığı fiyat aralığıdır.

Şunu da es geçmeyelim!

Üçlü dip ve üçlü tepe yapıları birer dönüş formasyonları oldukları için formasyon hedefleri minimum düşüş ve yükselişi gösterir. Fiyat hedefe ulaştıktan sonra da düşüş ve yükseliş devam edebilir, dolayısıyla fiyat hareketlerine bağlı olarak stop loss seviyenizi yükselterek (Long pozisyon için) / alçaltarak (Short pozisyon için) ilerlemek maksimum kar almanızı sağlayabilir.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment