Üçlü Tepe Formasyonu

Üçlü Tepe formasyonu nedir? Görüldüğünde nasıl hareket edilmelidir? Tüm detayları ile birlikte inceleyelim.

Üçlü tepe

İkili tepe formasyonunda anlattığımız her şey üçlü tepe formasyonu için de geçerlidir. İkili tepe formasyonunda ikinci tepe oluşumundan sonra fiyatın boyun çizgisini kırıp trendin yönünü değiştirmesini bekleriz.

Durumun bu şekilde gerçekleşmediği senaryoda fiyat boyun çizgisini geçemez. Yönünü yukarı çeviren fiyat, yeterli alım hacmi gelemediği için önceden oluşan iki tepeyi geçemez ve yönünü aşağıya çevirir.

Üçüncü denemede tepenin geçilemediği görülünce satış baskısı artar ve boyun çizgisi artan hacimle beraber kırılır. Desteğin kırılmasıyla beraber aynı ikili tepe formasyonunda olduğu gibi fiyatın boyun yüksekliği kadar düşmesi beklenir.

Görünce ne yapmalı ?

En doğru giriş bölgesi: Boyun bölgesinin hacimli bir şekilde kırılmasının ardından bu bölgeye tekrar bir geri dönüş (retest) beklenir, short pozisyon için en uygun giriş bölgesi budur.

İkinci giriş bölgesi: Potansiyel bir üçlü tepe oluşumunda yani fiyatın boyun bölgesini oluşturup önceki tepeleri tekrar test ettiği yerden giriş yapılıp tepenin üzerine stop loss konulabilir. (Bölgeye yapılan üçüncü deneme olacağı için direnç eskisi kadar kuvvetli olmayıp kırılma ihtimali önceki denemelere göre daha yüksektir. İşleme giriş için riskli bir bölge sayılabilir)

Üçlü Tepe formasyonu kullanılırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer işleme giriş bölgeniz potansiyel üçlü tepe oluşumundaki direnç bölgesiyse, fiyat boyun bölgesine geldiğinde pozisyonunuzdan kar almakta fayda vardır. Unutmayın ki üçlü tepe formasyonunun aktif olması için aynı ikili tepe formasyonunda olduğu gibi boyun bölgesi kırılmalıdır ve unutulmamalıdır ki boyun bölgesi aynı zamanda destektir, bu sebeple kar almak doğru olacaktır. Eğer fiyat boyun bölgesini aşağı yönlü kırar ve tekrar aynı bölgeye geri dönüş yaparsa pozisyonunuza ekleme yapmak çok da mantıksız olmayacaktır. İşlemden tamamen çıkma bölgeniz boyun yüksekliğinin tamamlandığı fiyat aralığıdır.

Şunu da es geçmeyelim!

Üçlü dip ve üçlü tepe yapıları birer dönüş formasyonları oldukları için formasyon hedefleri minimum düşüş ve yükselişi gösterir. Fiyat hedefe ulaştıktan sonra da düşüş ve yükseliş devam edebilir, dolayısıyla fiyat hareketlerine bağlı olarak stop loss seviyenizi yükselterek (Long pozisyon için) / alçaltarak (Short pozisyon için) ilerlemek maksimum kar almanızı sağlayabilir.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment