DeFi projeleri arasında ismini sıkça duymaya başlayacağımız Beefy Finance platformunu sizler için inceledik. Binance Smart Chain üzerinde yer alması ile de dikkat çeken platforma gelin yakından birlikte bakalım.

Beefy finance nedir ?

Beefy.finance geliştiricileri uzun vadede DeFi ekosistemini destekleyip herkesin bu sektöre daha kolay katılmasını sağlamayı amaçlıyor.

Yearn.finance kurusu Andre Cronje ve $YFI komünitesinin çoğu kişiye ilham kaynağı olduğunu belirten ekip verim optimizasyonunu farklı bir zincir olan Binance Smart Chain üzerinde projelerindirmenin daha faydalı olacağını düşünmüş.

Tabi ki Ethereum blok zincirindeki yüksek komisyon ücretleri bu düşüncenin en büyük sebebi. Binance Smart Chain sayesinde yüksek komisyon problemini ortadan kaldırarak asıl odak noktanızı yüksek getiri elde etme yöntemlerine çeviriyorlar aslında.

Defi ekosisteminde getiri oranları sürekli değiştiği için bilgisayar başında fazla vakit geçirmeniz ve sizin için en verimli olacak havuzu bulup oradan oraya atlamamız gerekiyor. Beefy.finance aynı Yearn.finance gibi kendi stratejileriyle bunu sizin için otomatik hale getirip en verimli havuzları bulup sizi o havuzlara dahil ediyor.

Haliyle vaktinin büyük bir kısmını yield farming yaparak geçiren kullanıcılar ve balinalar ile aynı verimi elde etme şansını size vakit harcatmadan sunmuş oluyor.

Ekip projeyi Binance Smart Chain ekosistemine kurmanın getirisinin düşük komisyon ücretlerinden daha fazlası olduğunu söylüyor. İddialı bir şekilde bu deneysel aşamaya liderlik etmek istediklerini belirten ekip uzun vadede Binance Smart Chain üzerindeki diğer projelerin büyümesine yardımcı olmak ve ilginç stratejiler için hackathonlar oluşturmak istediklerini ekliyor.

Tabi burada devreye Beefy.finance in yönetim tokenı olan $BIFI giriyor. Kararların topluluk tarafından alınacağı projede, $BIFI token tutarak sizler de yapılan oylamalarda, alınacak kararlarda söz sahibi olabiliyorsunuz.

Kısacası beefy.finance Binance Smart Chain’in yearn.finance i olmak istiyor diyebiliriz. Trust Wallet ile partnerliği olan beefy.finance Binance CEO’su Changpeng Zhao tarafından Twitter’dan takip ediliyor. Proje şu ana kadar gerçekten iyi iş çıkarmış görünüyor bu ivmelerini devam ettirirlerse Binance listelemesi gelmemesi için hiçbir sebep yok gibi duruyor…

BIFI Tokenomics

BIFI Tokenın ekonomik yapısına bir göz atalım.

Max. miktarı 80000 adet olan $BIFI tokenın 76.000 tanesi dolaşımda fakat an itibariyle 70900 adet $BIFI kullanıcılar tarafından platforma kilitlenmiş vaziyette duruyor yani aslında dolaşımdaki miktar yaklaşık olarak 5100 adet diyebiliriz. Kalan 4000 adet $BIFI token kurucu takımın elinde kilitli vaziyette duruyor. Enflasyon oranının 0 olması uzun vadede oluşabilecek satış baskısını otomatik olarak ortadan kaldırıyor.

27 ocak 2021 itibariyle fiyatı 318 dolar olan $BIFI 22.9 milyon dolarlık piyasa değerine sahip. Platform içerisine kilitli toplam değer ise 45.77 milyon dolar seviyesine ulaşmış görünüyor. Henüz büyük bir borsada listelenmemiş olan $BIFI Pancakeswap üzerinden alınıp satılıyor ve günlük hacmi yaklaşık 450.000$ seviyelerinde.

BIFI Tokenlar Nasıl Kullanılır?

$BIFI tokenlarınızı beefy.finance üzerinden 2 farklı şekilde değerlendirebiliyorsunuz;

BIFI Maxi

$BIFI tokenlarınızı bu havuza dahil ettiğinizde belirtilen oran ile getiri elde ediyorsunuz. $BIFI tokenın enflasyonu 0 olduğu için ödül WBNB olarak geliyor fakat sistem otomatik şekilde ödül olarak gelen WBNB ler ile marketten $BIFI satın alıyor ve sizin havuza yatırmış olduğunuz miktarın üzerine ekliyor. Bu havuza ne kadar $BIFI eklenirse gelen tüm ödüller ile marketten $BIFI satın alınacağı için fiyat yükselmeye o kadar meyilli olacaktır. Bu gerçekten ilgili çekici bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Governance

$BIFI tokenlarınızı bu havuza dahil ettiğinizde yine belirtilen oran ile getiri elde ediyorsunuz. Karlar günlük olarak WBNB şeklinde dağıtılıyor. Karlar dağıtıldıktan sonra istediğiniz an çekim yapabiliyorsunuz.

Vaults (Kasalar)

Beefy Finance platformunda karşımıza çıkan bir diğer özellik ise Vault ismi verilen kasalar.

Vault (Kasa) nedir ?

Piyasada bulunan en yüksek getiriye sahip olan havuzları otomatik şekilde bulmak için belirli stratejiler kullanan yatırım araçlarıdır.

Cowmunity’deki herkes yeni stratejiler oluşturmak için birlikte çalışabilir ve bunları oylama için yönetime sunabilir.

Kısacası kasalar
  • Herhangi bir varlığı likidite olarak kullanabilir.
  • Bir varlığı diğerine teminat olarak sağlayabilir.
  • Temerrüdü azaltmak için teminatları güvenli bir seviyede yönetebilir.
  • Herhangi bir varlığı getiri sağlayacak şekilde çalıştırabilir.
  • Kazanılan karlar ile yeniden yatırım yapabilir.

“E iyide bunu kendimiz de yapabiliriz” diyenleriniz olacaktır.

Evet yapabilirsiniz fakat kasalar gas fee ödemelerine karşı sizi korur, borç oranlarına göre sağlıklı teminatlar sağlayabilir, mümkün olan en iyi verim için kendi kendini optimize eder, ve kazançları otomatik olarak yeniden yatırım yapar.

Kasa yıllık getiri oranını gösteriyor mu ?

Evet. APY değerleri, bir yılda kasada kazanılacak olan tahmini oranı yansıtır. Bu oran, platform tarafından, o sırada etkileşime girdiği strateji ile bileşik faiz etkisi dikkate alınarak belirlenir.

Benzersiz bir özellik olarak, APY hesaplamasına tüm kasa komisyon ücretleri dahil şekilde yansıtılır.

Kasaların riskleri nelerdir ?
  • Şimdilik kasalar harici olarak denetlenmiyor.
  • Beefy ekibi, akıllı sözleşmelerin güvenlik risklerini ölçmek için adımlara atıyor ve sadece belirli şartları karşıyalanları sunuyor fakat yine de diğer tüm akıllı sözleşmelerde olduğu gibi, bir yatırımcı fonunun çalınması veya geri alınamaması olasılığı her zaman var.
  • Kasaya yatırılan varlıkların miktar olarak azalma riski yoktur fakat varlığın fiyat hareketlerine göre parasal değerde düşüş olabilir.
  • Mesela kasaya 10 BNB yatırdınız, kasadan çekmeye karar verdiğinizde yine 10 BNB olarak çekebilirsiniz fakat bu zaman aralığında BNB değer kaybederse doğal olarak maddi zarar yaşayabilirsiniz.
Kasadan çekim yapmak

Hangi tokenı kasaya yatırdıysanız onu geri alacaksınız.

(Yatırdığınız token miktarı + elde ettiğiniz getiri)-komisyon ücreti

Komisyon ücretleri ne kadar?

Kasalarda çekim işlemlerinde %0.1 komisyon ücreti alınır.

Bu ücretin amacı sistemi kötüye kullanabilecek olan kişilere karşı alınan bir önlem. Eğer bu ücret olmazsa bir kullanıcı ödül dağıtımından hemen önce havuza para yatırıp hakkıyla farm yapan kişilerin kazançlarının bir kısmını alıp direk havuzdan çıkabilir. 

Ek getiri üzerinden performans ücreti.

Performans ücreti, topluluk katılımına ve yönetim katılına teşvik amaçlı uygulanıyor. Başarılı ve bağlı bir topluluk, daha sağlıklı büyüme için kritik bir öneme sahiptir ve bu ücret ile platform kullanıcıları ödüllendiriyor.

Ek olarak, performans ücretinin küçük bir kısmı, platformun güvenliği ve diğer girişimleri finanse etmek için kullanacak olan bir hazineye yönlendiriliyor.

Performans ücreti, kullanılan kasaya bağlı olarak değişim gösteriyor. Aşağıdaki linkte her kasaya ait olan ücreti ayrıntılı olarak görebilirsiniz. https://docs.beefy.finance/beefyfinance/products/pancake-swap

Her hasatta %0.5 komisyon.

Bu ücret, hasat yapmanın maliyetini karşılamak için kullanılır.

Tüm kasa kullanıcıları arasında paylaşılan bir maliyettir ve işlemleri tek tek gerçekleştirmekten önemli ölçüde daha ucuzdur.

Kaynak

Write A Comment