İnceleme: Soteria 

Yakın zaman içerisinde Pancake Swap üzerinden IFO’su yapılacak olan wSOTE token’ın projesi olan Soteria’dan bahsedeceğiz. 

Binance Smart Chain üzerine kurulu olan platform. Soteria’nın amacı DeFi projelerinde çalışan akıllı kontratlar için bir sigorta görevi görmek denilebilir. Binance Smart Chain üzerine kurulu ilk risk paylaşım havuzu olan Sotera kullanıcılarına hem hızlı hem de düşük ücretli işlem yapmayı mümkün kılıyor. Bunun yanı sıra Soteria pek çok BSC üzerine kurulu DeFi ürünleri ile entegre çalışabiliyor. 

Platformdan yararlanmak isteyen kullanıcılar, kendilerine bir sigorta poliçesi satın alıyor gibi düşünebiliriz. Ancak merkezi sigorta sisteminin aksine, Soteria’da kullanıcıların oluşturduğu havuz kullanılıyor ve yönetim de yine kullanıcıların kararları ile oluyor. Risk paylaşım havuzuna aktarılan miktarlar ile kullanıcılar hacklenme gibi risklere karşı koruma altında olur. 

Gelelim SOTE Token’ın Özelliklerine 

Soteria piyasaya başlangıç olarak 10,000,000 adet olarak sürüldü. Token dağılımları ise aşağıdaki grafikte.

SOTE, Soteria ortak sigorta modelinin çalışma temelidir. Risk değerlendirmesi, talep değerlendirmesi, platform yönetimi vb. İçin kullanılabilir. SOTE aynı zamanda üyeliği de temsil eder. Tüm fonlar tüm üyelere aittir.

SOTE’nin Kullanım Amaçları Neler?

Sigorta Poliçeleri

Üyeler sigorta satın almak için SOTE kullanırlar. Bu satın almanın ardından kullanılan SOTE’lerin %90’ı yakılır. %10’u ise bu üye kullanıcıda kalır ve sigortasından faydalanmak istediği durumlarda taleplerini göndermesi için kullanılır.

Talep Değerlendirmeleri

· Taleplere oy vermek için SOTE stake edilebilir.

· Konsensusa oy kullanmak SOTE kazandırır.

· Hileli olarak oy kullananların Stake ettiği tokenlar yakılır.

Yönetim

SOTE kullanıcıların platformda alınacak kararlar üzerinde söz hakkı sahibi olmasına yarar. 

· SOTE, yönetimdeki oy ağırlığıdır.

· Oylamaya katılmak SOTE kazandırır.

· Oylamaya katılan kullanıcıların tokenları bir süre boyunca kilitlenir.

Dikkat Çekenler

Soteria projesini incelediğimizde SOTE coinin SADECE platform üyeleri tarafından kullanılabilir bir yapısı olduğunu görüyoruz. Pancake Swap üzerinden gerçekleştirelecek olan IFO’da ise wSOTE yani 1 SOTE’ye eş değer 1 Wrapped SOTE verildiğini gördük. 

Gördüğümüz kadarıyla SOTE kendi başına trade edilebilen bir token olmayacak ancak wSOTE ile isteyen kişiler bu tokenları trade edebilecek. Platform üyeleri ise SOTE’lerini birbirlerinden alıp gönderebilecekler.

DeFi platformlarını güçlendirmek ve korumak amacı ile çıkarılan bu proje, kötüye kullanıma karşı önlemlerini almış olsa da, bu sistem uzun vadede yeterli olacak mı birlikte göreceğiz.

IFO Detayları

Pancake Swap üzerinden gerçekleşecek olan IFO’da:

  • Satış başlangıç bloğu: 3949650 (21 Ocak Perşembe, 16:00 SGT)
  • Satış bitiş bloğu: 3950850 (21 Ocak Perşembe, 17:00 SGT)
  • Toplanacak miktar: 525.000 USD
  • Satılacak Token Miktarı: 1.500.000 wSOTE (toplam wSOTE arzının % 15’i)
  • Token’ın Adet Fiyatı: 0.35 $

Write A Comment