Kriptoparalar ile ilgilenen, Bitcoin ve altcoinler ile alım satım yaparak kar elde eden kişi sayısı son yıllarda önemli bir artış gösterdi. Akıllara gelen bir soru ise kriptopara yatırımlarındaki güvenlik konusu. Peki, tüm ticaret süresi boyunca hem hesaplarınızın hem de kişisel bilgilerinizin korunması adına doğru adımlar atıyor musunuz? Gelin, hep beraber kriptopara yatırımlarında güvenliği en üst seviyede tutmaya katkı sağlayacak maddeleri inceleyelim.

1. Hesabınızın Şifresini Kimseyle Paylaşmayın

Her ne kadar klasik bir uyarı olsa da, şifre paylaşımı konusu oldukça hassas diyebiliriz. Sadece kendinizin bildiği, kimse ile paylaşmadığınız şifreleriniz, güvenliğinizi sağlayacak olan ilk yoldur. Bu nedenle kimseyle, hiçbir yerde şifrelerinizi paylaşmamalısınız.

2. 2 Adımlı Doğrulama Kullanın

Alım satım yaptığınız platformlarda güvenlik katmanı seviyesini artırmak, mağduriyet yaşamanızın önüne geçecektir. Hesaplarınızda iki adımlı doğrulama ile beraber, giriş yapmanızın ardından telefon numaranıza ya da mail adresinize bir kod gelir. Bu kodu girerek, hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Her ne kadar kimileri için “uğraş” verici bir süreç olarak tanımlansa da, iki adımlı doğrulamayı aktif hale getirmek hesap güvenliğinizi sağlar. Aynı zamanda çoğu borsada Google Doğrulaması vb. uygulamalara da yer verilir. Eğer mümkünse mutlaka kurun.

3. Kimlik Onayını Es Geçmeyin

Kimlik onayı, merkezi borsalarda olası problemlerin önüne geçme konusunda avantaj sağlar. Olası bir kötü senaryoda hesabınıza erişiminizi kaybettiğinizde, kimlik onayını aktif hale getirdiyseniz hesabın size olduğunu kanıtlamanız daha kısa sürer.

4. Güvenlik Kelimeleri Sadece Size Ait Olmalı

Merkezi olmayan borsalarda güvenlik kelimeleri de, en az şifreler kadar kendinize saklı olması gereken bir detaydır. 12 kelimeden oluşan güvenlik kelimeleriniz yalnızca sizde olmalı. Bu kelimeler, güvenli olarak nitelendirdiğiniz minimum 2 yerde saklayacağınız şekilde size ait olmalıdır. Aynı zamanda bilgisayar ve telefonun yanı sıra, olası problemlere karşı bu bilgileri bir kağıda yazarak da saklamalısınız. 

5. Özel Anahtarlarınızı da Kimseyle Paylaşmayın

Borsalardaki cüzdanlarınıza girişinizi sağlayan özel anahtar bilgileriniz de sadece sizde bulunmalıdır. 4 veya 6 haneli şifrelerden oluşan bu anahtarlar, kimseyle paylaşılmamalıdır. 

6. Çekiliş Kandırmacalarına Dikkat Edin

Çeşitli hesaplarda, Telegram veya Discord kanallarında zaman zaman çekiliş tanıtımları yapılıyor. Bu çekilişlerin tamamına yakını, aldatmaca olarak gerçekleşiyor. Dolayısıyla çekilişlere direkt olarak katılım göstermeden önce dikkatli bir inceleme yapmanız gerekiyor.

7. Cüzdanlar Arası Gönderime Dikkat

Cüzdanlar arasında para gönderimi yaparken, sorunların önüne geçmek adına adresleri birkaç defa kontrol etmelisiniz. Yanlış gönderimin önüne geçmek adına önemli bir faktör olan bu durumun yanı sıra, coinlerin aynı zincirde olduğuna da dikkat etmelisiniz. 

8. Hayal Vaatlere Kanmayın

Zaman zaman pek çok platformda projelere yatırım yapmadan önce “Önce şu kadar kripto gönderin, sonrasında biz size coinleri göndereceğiz” sözlerine dikkat edin. Hayal vaatler ile karşınıza çıkan tüm platform ve hesaplardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde, gönderdiğiniz miktarlar size sadece hayal kırıklığı olarak dönecektir. Bir coine ya da projeye yatırım yapmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair yazımıza mutlaka göz atın!

9. Her Bilgisayardan Giriş Yapmayın

Günümüzde, siber dolandırıcılık kavramı artık neredeyse her sektörde ve her yerde görülen bir sorun haline geldi. Dolayısıyla borsa hesaplarınıza giriş yaparken, yalnızca güvenliğinden emin olduğunuz cihazlardan erişim sağlamalısınız. Özellikle aynı bilgisayarı günde çok sayıda kişinin kullanması durumu varsa, kesinlikle bu bilgisayardan borsa hesabınıza giriş yapmamalısınız. 

10. Sahte ve Aldatmaca Sayfalardan Kaçının

Siber dolandırıcılık demişken, elbette ki bu durum klonlanan siteler adına da problem yaratabiliyor. Borsaların taklidi niteliğinde internet trafiğinde yer alan sitelerden her zaman için uzak durmalısınız. Aksi takdirde olmayan bir siteye yatırım yaparak, yalnızca taklit sayfaların kurucularının tuzağına düşmüş olacaksınız. 

11. Sosyal Medyada Sahteciliğe Dikkat

Sosyal medyada takip ettiğiniz güvenilir hesapların yanı sıra, sahte borsa hesapları da ne yazık ki sorun yaratabiliyor. Bu nedenle sahte borsa hesaplarından uzak durarak hem yanlış hamleler yapmanın hem de olası sahte çekilişlerin tuzağına düşmenin önüne geçebilirsiniz.

Kriptopara sistemini öğrenmeden önce güvenlik sistemlerinin nasıl işlendiğini nereye, nasıl yatırım yapacağınızı bilmek ilk önceliğiniz olmalı. Araştırıp emin olmadan, tanımadığınız hiçbir kandırmaca borsa ile iletişime geçerek yatırım yapmayın. Yatırımlarınızın ve özel bilgilerinizin her şeyden önce geldiğini sakın unutmayın.

Write A Comment