Bu yazımızda sizlere Binance Smart Chain üzerine kurulu olan pancakeswap’te piyasaya yeni çıkacak olan coinlerin satış modeli olan “IFO” yu anlatacağız.

Kripto para piyasalarında geçmişten günümüze birden fazla satış modeline şahit olduk. ICO (İnitial Coin Offering) , IEO (İnitial Exchange Offering), IDO (İnitial Dex Offering) gibi modellerden sonra geçtiğimiz aylarda Pancakeswap’in uygulamaya başladığı IFO (İnitial Farm Offering) karşımıza çıkmaya başladı.

Normalde ICO, IEO gibi satışlara katılmak için belli şartları yerine getirmemiz gerekiyor mesela Binance borsasında yapılan IEO’lara katılım sağlamak için belirli bir periyot içerisinde elinizde BNB token tutmanız gerekiyor ve bu periyodun ardından daha önceden belirlenmiş bir tarihte elinizde tuttuğunuz BNB ile orantılı olarak size bilet veriliyor. Bu biletler ile çekilişe katılıyorsunuz, şanslıysanız piyango size vuruyor ve tokenlarınızı alıyorsunuz.

IFO ise tüm diğerlerinden çok farklı bir model olarak karşımıza çıkıyor gelin beraber inceleyelim.

Pancake Swap üzerinden IFO’lara katılım sağlayabilmek için CAKE-BNB havuzuna likidite sağladığınızda size otomatik gönderilen LP Token lar ile IFO ya katılıp LP Tokenlarınız karşılığında satışı olan tokendan size gönderiliyor. IFO sonlandıktan sonra token genelde direkt olarak Pancakeswap üzerinde işleme açılıyor ve alım satım gerçekleştirebiliyorsunuz.

IFO’ya Katılmak için Likidite nasıl sağlarım? IFO ya nasıl katılabilirim?

İlk olarak pancakeswap üzerinde işlem yapabilmek için bir cüzdana ihtiyacımız olacak. pancakeswap merkeziyetsiz bir platform olduğu için hesap açmadan direkt olarak cüzdanımızı platforma bağlayarak işlem yapıyoruz. Metamask cüzdan ile bu işlemleri gerçekleştirebiliriz fakat Metamask kurulumunun ardından direkt olarak Binance Smart Chain’i tanımıyor bu sebeple manuel olarak tanıtmamız gerekiyor aşağıdaki yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını bilmeyenler için adım adım anlattık.

Cüzdan ile ilgili olan kısmı yazımızdan faydalanarak çözdüğünüzü düşünerek devam ediyoruz.

IFO ya katılmak için ihtiyacımız olan tek şey “CAKE-BNB LP TOKEN” bunu elde edebilmemiz için CAKE-BNB havuzuna likidite sağlayacağız.

İlk önce IFO ya ne kadarlık bir sermaye ile katılacağımızı belirliyoruz. IFO ya ayıracağımız sermayeyi belirledikten sonra bu miktarın yarısı ile BNB kalan yarısı ile CAKE alıyoruz. Bu tokenları binance borsasından da alabileceğimiz gibi pancakeswap üzerinden de alım yapabiliriz tamamen size kalmış. Binance borsasından alım yaptığınızı varsayıp devam edelim. Aldığımız bu tokenları BSC tanıttığımız Metamask cüzdanımıza gönderiyoruz.

Likidite Sağlamak

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra likidite sağlamak için elimizde paritenin iki tarafını oluşturan tokenlarımız hazır hale geliyor. https://pancakeswap.finance/ adresine gidiyoruz ve sağ üst tarafta yazılı olan “Connect” butonuna tıklayıp cüzdanımızı pancakeswap e bağlıyoruz.

Pancakeswap sayfasının sol tarafında bulunan “Trade” sekmesine tıklıyoruz ve altında yazan “Liquidity” seçeneğine tıklıyoruz.

Önümüze gelen sayfada “Add Liquidity” butonuna tıklıyoruz.

Şimdi ise likidite havuzuna koymamız için iki farklı coin seçmemiz isteniyor. Bir tanesine BNB seçiyoruz diğerine CAKE seçiyoruz ve ne kadarlık likidite sağlayacaksak iki coinin de değeri aynı olacak şekilde miktarı girip işlemi onaylıyoruz. (Biz bu işlemi yaparken: 6.082 BNB = 381 CAKE)

Bu işlem için bir komisyon ödememiz gerekecek Metamask bunun için sizden izin isteyecek onaylayıp devam ediyoruz.

İşleminiz onaylandıktan sonra otomatik olarak havuzdaki yüzdenize göre Metamask cüzdanınıza LP Token geliyor.

Bu işlemi de tamamladıktan sonra artık IFO ya katılım sağlamak için ihtiyacımız olan “CAKE-BNB LP TOKEN” sahibi olmuş olduk. Tek yapmamız gereken şey IFO başlangıç tarihi önceden belirli olan zaman aralığında hazır olup LP TOKEN larımız ile satışa katılmak.

IFO’ya Katılmak

Aşağıda gördüğünüz geri sayım bittiği zaman gelen butona basıyoruz(Sadece örnek vermek amacıyla bu görseli kullanıyoruz, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir) ve karşımıza gelen sayfada elinizde bulunan tüm LP Token’lar ile satışa katılmak istiyorsanız “max” butonuna tıklayıp onaylıyoruz. IFO bittiği zaman tokenlarınız otomatik olarak Metamask adresinize gönderiliyor.

IFO

Evet yukarıdaki adımları uygulayarak artık sizlerde hoşunuza giden projelerin IFO’larına katılım sağlayabilirsiniz.

IFO’lardan bahsetmişken, Pancake Swap’te karşımıza çıkan “Over Flow” metodu nedir ona da bakalım.

Over Flow Metodu

Over Flow methodu, toplanması gereken tutar aşıldığı zaman devreye giren bir sistemdir. Toplam havuzdaki LP token’larını sağlayan katılımcılara, havuzdaki paylarına orantılı olarak satış gerçekleştirilir. Örneğin toplam 1000 token satılacak ve sizin payınız toplam havuzun %0.3’ü ediyor ise, 3 token satın almanıza izin verilmiş olur. Normal şartlarda LP tokenlarınız ile daha fazla satın alabilecek olsanız bile, gelen yüksek talepten dolayı payınıza düşen miktar azalır. Ancak kullanmadığınız yani artan LP tokenlarınız size geri verilir. Bu sayede maddi bir kaybınız olmaz. Bu sistem yalnızca IFO’ya beklenenden daha yüksek katılım olması halinde devreye girer diye de not düşmekte fayda var.

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter‘dan takip etmeyi unutmayın.

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile.

Write A Comment