Kripto Haber

Rusya Dijital Ruble Basmayı Konuşuyor

Pinterest LinkedIn Tumblr

Rusya Dijital Ruble Basmayı Konuşuyor

Rusya Merkez Bankası, ülkenin ulusal para biri olan ruble’nin dijitale geçirme olasılığının değerlendirme planını, geçen yıl Ekim ayında açıklamıştı.

Rusya Merkez Bankası başkanı Nabiullina, açıklanan bu rapordan bankacılık camiasından ayrıntılı geri dönüşler aldığını belirtti. RT raporlarına göre; çoğu kredi veren, bankaların müşterileri için merkez bankasının platformunda cüzdanlar açmasına ve işlem yapmasına izin veren iki seviyeli bir dijital ruble modelini destekliyor.

Nabiullina’ya göre, dijital paraya geçiş döneminin kabulü için mevzuatın değiştirilmesi gerekecek. Rus medyası, 2021’in sonlarında dijital bir ruble olabileceğini öne sürüyor. Dijital ruble, nakit ve nakit olmayan ruble ile birlikte var olacak ve özel ve kurumsal kullanıcıların dijital ruble’leri elektronik cüzdanlarına serbestçe aktarmalarına izin verecek.

Financial Times’ın haberine göre, Aksakov, para dolaşımının geleceğinin dijital bir ruble olduğuna “her zaman inandığını” söyledi.

“Zaten danışmalara başladık (dijital ruble üzerinden) ve bir dijital ruble, muhtemelen önümüzdeki yıl bile test edilmeye başlayacak.’’ diye belirtti.

Write A Comment