White Paper Nedir?

White Paper, bir projenin ana hatlarının anlatıldığı dokümandır. Bir projeye yatırım yaparken en sağlıklı ve doğru bilgiyi alabileceğimiz kaynak kuşkusuz White Paper’dır. Bir projenin White Paper’ı, ekibi tarafınfan hazırlanmış ve yatırımcıların sorularına cevap niteliğinde olan dokümanlardır. Özellikle yeni projelerde iyi analiz edilmelidir. Çoğu zaman İngilizce olarak karşıza çıkan bu doküman, Medium’da yayınlanmış bir makale, bir word ya da PDF dosyası şeklinde olabilir.

White paper
Bitcoin Whitepaper

White Paperda projenin çıkış amacı, tokena dair bilgiler; toplam miktarı, enflasyon oranı, satış kanalları ve yöntemleri gibi bilgiler yer alır. Bunların yanı sıra, varsa Staking, platform özellikleri, coinin kullanım alanları gibi bilgiler de yine White paper’da bulunur. 

Bir projenin White Paper’ına ulaşmak istiyor isek, genelde websitelerinin en altındaki kısma bakarız. Aynı zamanda Coinmarketcap üzerinden de tokenların White Paper’larına ulaşmak mümkündür. 

Gelin White Paper okurken nelere dikkat etmemiz gerektiğine birlikte bakalım. 

Platformun Sundukları ve İşleyişi

Platformda yer verilen özellikler, token’a olan talebi de artıracaktır. Kullanıcılara çekici gelebilecek, inovatif özelliklerin bulunması o projeyi daha değerli kılacaktır. Borç alma, borç verme, staking, blokzincirleri arası işlemler, token yanması (burn) gibi özelliklerin nasıl çalıştığı ve bugüne kadarki diğer projelere olan avantajları iyi yorumlanmalıdır. 

Platform kullanıcılara bugüne kadarki projelerin katmadığı neyi vadediyor? Kullanıcılar neden bu ürüne talep gösterir? Bu özelliklerin arkasında nasıl hesaplamalar yatıyor ve bunlar uzun vadede sağlıklı sonuçlar verecek mi? gibi soruların cevapları aranmalıdır.

Aynı zamanda platformun güvenilirliğine dair alınan önlemler de White Paper’da bulunur. 

Token’ın Kullanım Alanları

Platformun çıkardığı token’ı tutmak bize ne kazandırır? Neden bu token’ı alıp tutmalıyız ya da uzun vadede değerlenmesini sağlayacak faktörler neler? Bu soruların cevabı da White Paper’daki bilgiler ile yorumumuza kalmıştır. 

Tokenları tutmak çoğu projede, oy hakkı, staking vb. Özellikler sunar. Ancak bunlar başlı başına bir token’ı almak için yeterli değildir. Bu sebeple diğer faktörler ile birlikte değerlendirilmelidir. 

Token Dağılımı ve Piyasaya Sürülmesi

Token hakkında en önemli bilgilerin olduğu kısım ise, White Paper’daki Tokenomics bölümüdür. Burada Token’ların varsa pre-sale fiyat ve bilgileri, listelenme fiyatları, toplam token miktarı gibi bilgiler bulunur. 

Toplam token miktarının ne kadarının proje takımının elinde, ne kadarı borsalarda, ne kadarı erken yatırımcılarda gibi soruların cevabı burada bulunur. Bu bilgiler eşliğinde token’ın uzun vadedeki işleyişinin ne şekilde olabileceğine dair bilgi ediniriz. 

Tokenomics kısmı haricinde bir de coinin zamanla piyasaya ne kadarının nasıl sürüleceğine dair grafikler yine White Paper’da mevcuttur. Bu grafikler sayesinde toplam miktarın piyasaya ne zaman gireceğine dair bilgi ediniriz. 

Bu bilgiler ışığında

  • White paper bir proje ve bu projenin tokeni ile ilgili en sağlıklı bilgiyi edinebileceğimiz kaynaktır.
  • White paper takımın kendisi tarafından hazırlandığı ve yayınlandığı için projelerin güvenilirliği çok önemlidir. Takımı belli olmayan projelerde, bu white paperdaki bilgiler güzel görünse dahi yanıltıcı olabilir. Art niyetli ekiplere ve dolandırma amaçlı çıkarılan projelere dikkat edilmelidir. 
  • White Paper bize genel anlamda özellikle yeni çıkacak projelerin temel analizini yapmamız açısından güzel bir kaynak olsa da; dikkat etmemiz gereken farklı önemli noktalar olduğunu da es geçmemeliyiz. 

White Paper, projelerin yapısına bağlı olarak uzun ve yorumlaması zor bir doküman olabilir. İçerisinde bazı matematiksel hesaplamalara, teknik bilgilere ve algoritmalara yer verilir. Bu okuyucu için yorumlaması zor bir hal alabildiğinden bazı projeler White Paper’ın yanı sıra, Lite Paper isminde ikinci bir doküman daha yayınlar. Lite Paper ise tüm bu bilgilerin daha basit ve yüzeysel bir dilde potansiyel yatırımcılar için hazırlanmış halidir. Eğer teknik kısımlara girmek istemiyor ve daha anlaşılır bir kaynak arıyor iseniz, projenin Lite Paper’ı olup olmadığına bakabilirsiniz. 

Yeni çıkacak bir projeye yatırım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair yazımıza da mutlaka göz atın! 

Yeni içeriklerimizden haberdar olmak için bizi Twitter’dan takip etmeyi unutmayın. 

Başka bir yazımızda buluşmak dileği ile. 

Write A Comment